Povijest sudačkih pravila
Kao što veliki broj sportova mijenja pravila igre odnosno suđenja tako isto i karate a sve u cilju povećanja dinamike, atraktivnosti, zaštite natjecatelja kroz sudačka pravila i opremu a sve u želji okupljanja što većeg broja gledatelja, povećanja interesa javnih medija i konačno ulaska karatea u obitelj olimpijskih sportova. Sve navedeno pokušava se ostvariti povećanjem atraktivnosti i dinamike, smanjenjem povreda, prekida i sudačkih diskusija.
- Prve borbe održavane su na parketu na kvadratnoj površini sa dužinom stranica od osam do deset metara. Sudio je jedan glavni i četiri pomoćna suca. Pomoćni suci sjedili su u kutovima izvan borilišta i signalizirali bijelim i crvenim zastavicama. Natjecatelji su uz crveni i bijeli pojas nosili i pojaseve zvanja. Borba je trajala dvije protočne minute sa dva produžetka od po jedne minute ili do jednog Ippona. Natjecatelji su imali gole šake. Borba je zahtijevala drugačiju taktiku i tehniku od današnje. Odlučivao je jedan udarac odnosno jedna tehnika što je zahtijevalo kvalitetniju psihičku i tehničku pripremu natjecatelja. Udarci su bili snažniji a dozvoljeni su bili jači kontakti. Broj teških povreda je bio velik (prijelom nosne kosti, zuba i rebara, iščašenje vilice, natučenje jetre, slezene ili bubrega).
- U prvoj izmjeni sudačkih pravila krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća određeno je da u borilištu borbu vodi jedan glavni i jedan pomoćni sudac. Pomoćni sudac signalizirao je crvenom i bijelom zastavicom a terminologija je bila hrvatska. Prilično teško je bilo koristiti hrvatsku terminologiju jer hrvatski nema adekvatnu zamjenu za neke japanske izraze. Suci su nosili bijelu uniformu.
- Sljedećom promjenom sredinom osamdesetih godina uvedene su zaštitne bijele rukavice, zaštitna guma za zube i tatami. Borba je trajala tri minute čistog vremena ili do tri ippona. Glavni i jedan pomoćni sudac su nosili plavi sako i sive hlače a koristili su japansku terminologiju. Pomoćni sudac signalizirao je rukama. Pravila su nadopunjavana novim gestama i terminologijom. Glavni nedostatak bio je dug tijek borbe uz česte prekide i diskusije glavnog i pomoćnog suca. Kontrolor borilišta je sudjelovao u donašanju odluka.
- Prema pravilima iz 1994. godine u borilištu su bila dva pomoćna suca sa zastavicama i jedan glavni sudac. Povećana dinamika borbe ostvarena je dodjeljivanjem kompletne odgovornosti za tijek borbe i rezultat glavnom sucu. Glavni sudac je odlučivao kada će prekinuti borbu. Kontrolor je imao nadležnost samo nad mjeriocem vremena i zapisničarem. Razgovor između sudaca bio je zabranjen. Povećana je sigurnost natjecatelja obvezim nošenjem gume za zube i povećano je područje bodovanja uključivanjem boka tijela u bodovnu površinu. Uvedeno je pravilo “deset sekundi”.
- Izmjenom iz 2000. godine povećan je broj pomoćnih sudaca na tri, a kontrolor borilišta u nekim slučjevima imao je pravo prekinuti borbu. Natjecatelji su nosili crveni i plavi pojas i crvene i plave rukavice sa debljom podstavom. Dozvoljena su bila i judo bacanja preko kuka. Broj bodova je bio neograničen a maksimalna bodovna razlika između dva natjecatelja bila je osam bodova. Sanbon ili tri boda dodjeljivala su se za udarac nogom u glavu, lice ili vrat i za bacanje ili čišćenje kojim se protivnika oborilo na tlo uz uspješno izvođenje ručne ili nožne bodujuće tehnike. Nihon ili dva boda dodjeljivala su se za udarac nogom u tijelo, rukom u leđa, potiljak ili vrat, za kombinaciju ručnih tehnika i bodujuću tehniku nakon izbacivanja protivnika iz ravnoteže. Ippon se je dodjeljivao za udarac rukom u bilo koji od bodovnih površina tijela osim leđa (nihon). U natjecanju kata uveden je kup sistem sa repasažom a u finalu ekipnog natjecanja bunkai.
- Izmjenom pravila iz 2005. godine povećana je zaštita natjecatelja obveznm nošenjem štitnika za stopala za sve natjecatelje a za žene štitnika za grudi.
Tijekom povijesti sudačka pravila su uvijek imala iste kriterije za bodovanje i zabranjene radnje ali su iste tehnike bile često različito ocjenjivane i tumačene (jačina kontakta, distanca, držanje, bacanje).